TARİHÇE

BABADAĞ KUR’AN KURSU NUN TARİHÇESİ:

Babadağ Kur ‘an Kursu eğitim öğretimine 1956 yılında, Babadağ Düvenönü mevkisindeki şu an hizmet vermekte olan Kız Kur’an Kursu binasında başladı. İlk olarak Şali Arıkan Hoca Efendi ile Kur ‘an eğitimine başlayan kursumuzda o dönemde 18 Hafız yetişti.
1960 ‘da Hoca Efendinin vefatından sonra oğlu Emin Arıkan Hoca bir buçuk yıl kadar öğretime devam etti ve iki hafız yetiştirdi. Emin hoca İstanbul’a gittiğinde Kur’an Kursu 6 ay kadar talebeler tarafından idare edildi.
1962 yılında Kur’an Kursuna Osman Başlan Hoca öğreticilik yapmaya başladı. Görevine 16 sene devam etti, birçok kişiye Kur an-ı Kerim, Arapça ve dinî bilgiler öğretti. Osman Başlan Hoca bu dönemde 38 Hafız yetiştirdi.
Yetiştirdiği hafızlarından bazılarının isimleri şöyledir: 
1- Şevket Hafız 
2- Ali İhsan Baş 
3- Mustafa Ali Ay 
4- Süleyman Çalışkan
5- İsmail Uğurlu 
6- Hayati Ömek 
7- M.Ali Çeker 
8- C. Albayrak 

1978 ‘de Kur’an Kursu öğreticisi olarak atanan Musa Kazım Akköprü 1.5 yıl kadar Düvenönü mevkisindeki Kız Kuran Kursu binasının alt katında erkek öğrencilerle Kur’an öğretimine devam etti. Bu dönemde, günümüzde de faaliyetlerine devam eden, Kuran Kursu Derneği kuruldu ve İsmetpaşa mah.deki Hacı Kasaplar evini satın alarak Kur ‘an Kursuna dönüştürdüler. Harap halde bulunan bu bina tamirat ve tadilattan sonra 8 öğrenciyle eğitim öğretime başladı.
Kursumuz 1980 İhtilalinde eğitim öğretime biraz ara verse de çok geçmeden Kurân eğitimine devam edildi.
Babadağ merkez Ağalar Camii görevlisi, Hafız Mustafa Ali Ay Hoca’nın fahri olarak Kur’an Kursu’nda Musa Kazım Hocaya destek vermesiyle 1985 yılında 6 kişinin hafızlık merasimi yapıldı. 

Hafız olan arkadaşlar:
1-Mehmet Hazıroğlu (rahmetli)
2- Türkay Dönertaş
3-Gürbüz Kiriş
4-Bekir Dağlı
6-Uğur Gülcan

1978-90 yılları arasında 12 yıl Kur’an hizmeti veren Musa Kazım Akköprü hocamızın 1990 yılında Denizli’ye tayini çıktı. Yerine Bayram Sarı hoca atandı.
Bayram Sarı hoca 1990-97 yılları arasında Kur’ an Kursu’nda görev yaptı. Bu dönemde Kur’an Kursu öğrencilerinden bazıları Sarayköy İmam Hatip Lisesine devam etti ve masrafları Kur’ an Kursu derneği tarafından karşılandı. 
28 şubat sürecinde 8 yıllık kesintisiz öğretime geçilmesiyle Kur’an Kursu talebe olmadığından dolayı resmî olarak kapatıldı.
1999 yılında Kur’an sevdalısı dernek yönetimi ve dönemin Müftüsü sayın Mehmet Yığın, 
Kur’an Kursu binasını ev statüsüne çevirdiler. İlköğretim öğrencilerinin her türlü ihtiyaçlarını karşıladılar. Vekil imam hatip Önder ÖZMET‘in riyasetinde resmen kapalı olan binada Kur’an hizmetinin devam etmesini sağladılar.Bu hizmet,2009 a kadar devam etti .
2009 yılında Babadağ İlçe Müftülüğü yapan Hüseyin Aksoy Hocamızın gayretli çalışmaları ve Rahmetli Hacı Osman Nuri Yılmaz‘ın maddi desteği yine Rahmetli Müşerref Yılmaz Teyzemizin manevi destekleri ile yeni bir Kur’an Kursu binası yapımına kadar devam etti.
2009 yılında Kur’an Kursu binası “Hacı Osman Nuri Yılmaz Kur ‘an Kursu’’ adıyla Türkiye Diyanet Vakfı Babadağ şubesine devredildi. Aynı sene eğitim öğretime başlayan Kur’an kursu, 2,5 yıl kadar Babadağ’da görev yapan imam- hatiplerden bazılarının görevlendirilmesiyle Kur’an eğitimine devam etti. 
2012 haziran ayında görevlendirmeyle Kur’an Kursu öğreticiliğini yürüten Yukarı Kuzere Camii İmam Hatipi Mürşit ATİK ve Önder ÖZMET tarafından yetiştirilen üç hafızın merasimleri yapıldı. 

Hafızlar:
1-Beytullah GİRGİN
2-Nurullah ÇAM
3-Muhammet Yasin OKUR
Aynı tarihlerde Önder ÖZMET, 1999 yılından itibaren fahri olarak yürüttüğü Kur’an Kursu Öğreticiliğine aslen atandı. 
Kur’an Kursumuz 4 katlı olup; 2 dersane, 2 yatakhane, 1 yemekhane,1 mescidden oluşan 36 yataklı ferah bir mekânda hizmet vermektedir. İaşe ve ibatesi Babadağ 1978 yılında, rahmetli Fahri Sak ve heyeti tarafından kurulan Kur’an Kursu derneği tarafından temin edilmektedir. 
Kursumuzda hizmet eden bütün hocalarımızdan ölenlere Allah’tan rahmet, yaşayanlara da sağlık ve afiyet diliyoruz. (Amin)

yükleniyor..